Są osoby, które swoimi czynami, postawą czy historią w jakiś sposób zachowały się w pamięci mieszkańców Lublina i nie tylko ich. Są one ważne i powinno się usłyszeć o nich choć parę ważnych informacji.
Józef Czechowicz
Urodził się w roku 1903 a zmarł w 1939.
Był polskim poetą dwudziestolecia międzywojennego, członkiem i jednym z założycieli grupy poetyckiej „Reflektor”, w latach 30. skupił wokół siebie pokaźne grono młodych poetów zaliczanych do II Awangardy. Był on najważniejszym poetą dla naszego miasta, gdyż w piękny i niezwykły sposób opisywał Lublin. Tworzył dzieła nastrojowe i wizyjno-historyczne. Najważniejszymi wierszami Józefa Czechowicza są:
„Zima”, „W nocy”, „Ze wsi”, „Pod dworcem głównym w Warszawie”, „Żal”, „Mały mit” i dużo więcej…
Hieronim Łopaciński
Najwybitniejszy badacz kultury Lubelszczyzny i historii Lublina. Urodził się w roku 1860 w Ośnie Górnym na Kujawach. Do Lublina przybył w roku 1884 gdzie został prof. filologii i historii w Lubelskim Gimnazjum Męskim. Po śmierci pozostawił po sobie bibliotekę.
Święty Jan Paweł II
Od roku 1954 Karol Wojtyła, przyszły papież, wykładał etykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę, związaną z regularnymi dojazdami z Krakowa, rozpoczynał jako młody ksiądz, kontynuował jako biskup i arcybiskup, a zakończyło ją dopiero wstąpienie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w roku 1978 r. Miał tu wielkie grono uczniów i przyjaciół. Do Lublina powrócił w 1987, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski, a pamiętna msza na osiedlu Czuby zgromadziła wtedy ponad milion osób. W 1997 r. Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.
Krzysztof Żuk
Polski ekonomista, samorządowiec, w latach 2007–2009 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, od 2010 prezydent Lublina. Kieruje bieżącymi sprawami Miasta, reprezentuje je na zewnątrz, opracowuje plan operacyjny ochrony przed powodzią, ogłasza i odwołuje pogotowie i alarm przeciwpowodziowy. Odpowiada także za prawidłową gospodarkę finansową Gminy posiadając w tym zakresie szereg, przynależnych tylko jemu, kompetencji.
Władysław Żmuda
Polski piłkarz, grający na pozycji obrońcy, reprezentant kraju, trener. Reprezentował barwy Motoru Lublin, Gwardii Warszawa, Śląska Wrocław, Widzewa Łódź, Hellas Werona, Cosmosu Nowy Jork oraz US Cremonese. Trzykrotny mistrz Polski. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta
Anita Sokołowska
Aktorka filmowa i teatralna. Urodziła się w Lublinie w 1976 roku. Ukończyła XIV Liceum Ogólnokształcące. Aktorstwem była zafascynowana od dzieciństwa. Ukończyła również Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Szerszej widowni jest znana przede wszystkim z seriali: „Na dobre i na złe” i „przyjaciółki”.